Vyskytuje zvyčajne v druhej polovici tehotenstva. Takmer vždy zmizne, akonáhle sa dieťa narodí. Ak sa však gestačný diabetes počas tehotenstva nelieči, môžu sa vyskytnúť určité komplikácie. Nielen u vás, ale aj u bábätká.
Príčiny
Pri tehotenskej cukrovke nedokáže inzulín účinne presúvať glukózu do buniek, ktoré ju potrebujú. Glukóza sa tak hromadí v krvi a spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi.
Príznaky
Väčšina žien s gestačným diabetom nemá žiadne príznaky tehotenskej cukrovky. Avšak niekedy môžu už nasledovné symptómy naznačovať cukrovku:
Smäd
Sucho v ústach
Časté močenie vo veľkých množstvách
Únava
Cukor v moči
Diagnóza
Tehotenská cukrovka je diagnostikovaná krvným testom. Hladina glukózy v krvi sa meria po vypití sladkého nápoja. Ak je hladina cukru v krvi príliš vysoká, máte tehotenskú cukrovku. Na stanovenie konečnej diagnózy niekedy stačí jeden test, no vascinou je potrebný úvodný skríningový test.
Rizikové faktory
Ohrozené môžu byt' najmä ženy, ktoré majú nadváhu, majú rodiča alebo súrodenca s cukrovkou alebo už v minulosti mali tehotenskú cukrovku.
Liečba
Komplikáciám gestačného diabetu sa dá predísť udržaním glykémie pod kontrolou počas tehotenstva. Cieľom liečby tehotenskej curkovky je udržať hladinu cukru v krvi v normálnom rozmedzí.
Strava
Prvým krokom pri liečbe cukrovky je úprava stravovania, ktorá pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi. Je dobré, aby ste si vytvorili stravovací plán prispôsobený tak, aby vám pomohol spravovať hladinu cukru v krvi. Pomoc vyhľadajte u lekára alebo diabetika.
Vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom cukru ako dezerty, sladkosti, sušienky.
Jedzte primeranú porciu jedál s vysokým obsahom sacharidov. Sacharidy sa nachádzajú najmä v chlebe, obilninách, ryži, cestovinách, zemiakoch, fazuli, ovocí, mlieku, jogurte a niektorých druhoch zeleniny. Sacharidy obsahujú živiny, ktoré sú potrebné pre vás aj pre vaše vyvíjajúce sa dieťa.
Neprejedajte sa. Jedzte menšie, ale častejšie.
K zdravej životospráve patrí samozrejme aj dostatočný pohyb.