Každý by mal písanie životopisu brať vážne. Ide o prvý kontakt s tvojim nádejným zamestnávateľom, preto je veľmi dôležité to ako bude životopis vyzerať ale aj to, čo bude obsahovať.
Silné stránky a zručnosti v životopise
Do životopisu sa bežne zapisujú silné stránky aj zručnosti, aby zamestnávateľ videl v čom si dobrý. Tieto dve polia sa v životopise neoplatí vynechávať, naopak, pokiaľ ich zapíšete správne, môžu vám veľmi pomôcť úspešne prácu získať.
Soft skills sa väčšinou do slovenskej verzie životopisu zapisujú ako silné stránky. Ide o vlastnosti človeka, s ktorými sa narodil, naučil počas života alebo v práci. Je to napríklad empatia, time managment, organizovanosť, efektívna komunikácia a pod.
Soft skills sú veľmi nápomocné pri tvorbe životopisu, sú navyše flexibilné a hodia sa do každého CV.
Hard skills sú zručnosti, ktoré sa dajú overiť, zdokonaľovať praxou a preskúšať. Ide napríklad o programovacie jazyky, grafické programy, strojopis, maľovanie a rôzne manuálne práce. Hard skills v životopise dopĺňajú informácie o tom, v čom máš prax pre vykonávanie konkrétnej práce.
Zručnosti, ktoré by si do CV nemal pridávať
Ak niektorú zručnosť neovládaš, jednoducho ju do svojho životopisu nepridávaj. Klamať v životopise by sa nemalo, môže ti to totiž veľmi uškodiť. Zamestnávateľ si môže tvoje vedomosti a zručnosti otestovať priamo na pohovore, prípadne priamo v zamestnaní. Aby si sa vyhol problémom, do životopisu doplň iba tie, v ktorých naozaj vynikáš.
Do životopisu by si mal pridať iba relevantné informácie. Nemal by byť dlhý, ani príliš preplnený. V prvom rade si podrobne prečítaj pracovný inzerát, čo bude náplňou tvojej práce a aké sú požiadavky. Spíš si všetky svoje silné stránky a zručnosti a následne vyber iba tie, ktoré priamo súvisia s prácou, ktorú sa chystáš vykonávať.