Potápanie je návykové. Ak ho raz vyskúšate, budete ho milovať navždy. Kde však pestovať túto záľubu, ak bývate ďaleko od morských brehov? Prevedieme vás tými najkrajšími miestami na potápanie, či si už plánujete len niekam odskočiť v rámci Európy, alebo cestovať za potápaním na druhý koniec sveta.
Putovanie za Bibliou: Koralové útesy v EjlateKde: Izrael
Kedy: po celý rok, ale najlepší čas je september – október
Ejlat je letovisko v Akabskom zálive na severnom cípe Červeného mora. Ľudia sa sem chodia vyhrievať na slnku, plávať s delfínmi a piť čerstvo vylisovanú šťavu z granátového jablka. Nás však zaujíma potápanie.
Na potápačov tu čaká koralový útes – jediný v Izraeli. Rozprestiera sa pozdĺž viac ako kilometer dlhého pobrežia, vďaka čomu sa v Ejlate môžete potápať priamo z pláže. Pri takejto dostupnosti vám asi hneď napadne, či tam ešte ostali nejaké koraly. Odpoveď je, našťastie, kladná.
Vďaka prírodnej rezervácii Coral Coast, ktorá ich chráni pred turistami, zostali koraly nepoškodené. Najprísnejšie strážené sú Japonské záhrady, kde môžete v hĺbke 60 metrov obdivovať nedotknutý podmorský svet. Ďalšou slávnou izraelskou potápačskou lokalitou sú Ježišove a Mojžišove skaly. Ich základne ležia v hĺbke 6 až 8 metrov a vrcholy sú viditeľné takmer z povrchu, vďaka čomu sú ideálne pre začiatočníkov.
K potopenej lodi: vrak Zenobia na CypreKde: Cyprus, Larnaca
Kedy: apríl až október
V Larnackom zálive na Cypre leží 178 metrový kolos – vrak lode „Zenobia“. Keď v roku 1980 vchádzal do prístavu, počítačová chyba zapríčinila prienik vody do plavidla. Loď museli odtiahnuť nabok, aby neprekážala ostatným lodiam a po 5 dňoch sa potopila spolu so šialeným množstvom nákladu. Dnes je vďaka vynikajúcej dostupnosti a viditeľnosti vyhľadávanou atrakciou pre potápačov z celého sveta.
Ak ste náročnejší skúsený potápač, môžete sa ponoriť do hĺbky 43 metrov a užiť si zážitok z pohľadu na zatopené poklady akými sú impozantná kormidlovňa, nákladné priestory, práčovňa, strojovňa či kamióny, ktoré sa potopili spolu s trajektom.
Tip: Cyprus aj ďalšie ostrovy priam lákajú mnoho mužov k letným zásnubám. Páni, kde vy začnete so svojou partnerkou plánovať svadbu?
Medzi litosferickými doskami: Kaňon SilfraKde: Island
Kedy: máj až september
Ak sa chcete pozrieť na zem zvnútra, ponorte sa medzi dve litosférické dosky. Môžete to urobiť na Islande, kde je na okraji jazera Thingvallavatn ukrytá priepasť Silfra. Ide o úzky zlom na hranici medzi Eurázijskou a Severoamerickou platňou, ktoré sa každoročne rozširujú o 2 cm.
Voda v pukline je fantasticky čistá, takže jasne vidieť kamenné steny so žiarivo zelenými riasami. V úzkych miestach si nenechajte ujsť príležitosť dotknúť sa oboch platní súčasne. Stavíme sa, že to bude ten najneuveriteľnejší zážitok vášho života!
V kráľovských záhradách: Jardines de la Reina na KubeKde: Kuba, súostrovie Jardines de la Reina
Kedy: december až apríl
Poďakujte Kolumbovi za objavenie ostrovov Jardines de la Reina na Kube. Ten ich nazval „kráľovskými záhradami“ na počesť kráľovnej Izabely I. Ako člen kráľovskej rodiny sa budete cítiť aj vy, keď sa ocitnete v tomto kubánskom podvodnom raji.
Pred pätnástimi rokmi bolo súostrovie vyhlásené za národný park, preto je teraz prílev potápačov prísne obmedzený. Hlučné párty na pláži tu teda nečakajte, ale pripravte sa na to, že namiesto nových známostí na diskotéke tu pod vodou stretnete dvojmetrové žraloky, ktoré sa s vami rady spoznajú bližšie. Nasaďte si potápaciu masku a nenechajte na seba dlho čakať.
Vitajte v raji: Similanské ostrovyKde: Thajsko
Kedy: november až máj
Similanské ostrovy sú rovnako krásne nad vodou aj pod vodou. Najprv sa budete rozplývať pri pohľade na biely piesok, obrovské balvany a hustý tropický les. Keď vojdete do vody, môžete stretnúť korytnačky, murény či dokonca raje.
Medzi Similanskými ostrovmi sa plavia lode, ktoré vás dostanú do všetkých vyhľadávaných potápačských lokalít. Ak nemáte veľa času, objednajte si jednodňový zájazd. Ak máte pred sebou celú dovolenku, vyberte si program na niekoľko dní a prenocujte v kajute priamo na lodi. Zažijete pravú romantiku a stihnete tak vidieť viac.
Potápanie v tme: Nočný HavajKde: USA, Havaj
Kedy: po celý rok
Na Havaji je noc časom dobrodružstva. Za súmraku vyplávajú z Veľkého ostrova člny s potápačmi. Keď sa zotmie, inštruktori pod vodou rozsvietia reflektory na tom správnom mieste. Svetlo láka planktón, za ktorým priplávajú manty obrovské.
Nasaďte si aj vy potápačské plutvy a zaplávajte si spolu s mantami a inými podmorskými živočíchmi. Nasledujúcich 40 minút sa budete cítiť ako v dokumente na Discovery Channel. Pozorujte, ako ladne manty mávajú plutvami a presvedčte sa na vlastné oči o tom, že môžu byť aj dvakrát väčšie než človek.
Do stredu Zeme: Veľká modrá diera v BelizeKde: Belize
Kedy: celoročne, ale najlepšie obdobie je od apríla do júna
V Belize uprostred Karibského mora sa nachádza Veľká modrá diera – okrúhly krasový ponor hlboký viac ako sto metrov. Za čias mamutov a šabľozubých tigrov sa tu nachádzali podzemné labyrinty. Potom hladina mora stúpla, jaskyňa sa ponorila pod vodu a zmenila sa na jedno z najpôsobivejších miest na potápanie našej planéty.
Zdá sa vám šialené dobrovoľne sa ponoriť do tmavej priepasti, zatiaľ čo okolo vás plávajú siluety žralokov? Keď uvidíte prastaré stalaktity, zabudnete na akýkoľvek strach.
Potápanie vo veľkom: Veľký bariérový útesKde: Austrália, Queensland
Kedy: po celý rok
Veľký bariérový útes je taký obrovský a rozmanitý, že vás neomrzí, ani keď sa tam vyberiete dvakrát do roka. Veľryby, delfíny, žraloky, korytnačky, raje, morské hady a množstvo druhov rýb, tri tisícky druhov mäkkýšov či dokonca dugongy. A okrem toho stovky vynikajúcich lokalít na potápanie.
Medzi najúchvatnejšie miesta patria útesy Osprey a Ribbon Reefs. Nenechajte si ujsť ani ostrov Lady Elliot, z ktorého môžete od júna do októbra sledovať vráskavca obrovského. Alebo novo vyliahnuté korytnačky, ktoré sa od februára do apríla plazia po miestnych plážach do mora.
Pre deti aj dospelých začiatočníkov: ostrovy GiliKde: Indonézia, blízko ostrovov Lombok a Bali
Kedy: celoročne, ale najvhodnejšie obdobie je od mája do októbra
Gili sú tri malé ostrovy v Indonézii neďaleko väčšieho ostrova Lombok. Gili Trawangan je ostrov, na ktorom to žije neustálymi párty. Gili Meno je odľahlý pokojnejší ostrov. Gili Air je kompromis medzi nimi. Všetky tri majú potápačské centrá, kde sa začiatočníci naučia základy potápania a získajú začiatočnícky certifikát PADI Open Water Diver.
Ak cestujete s deťmi vo veku od 8 do 10 rokov, porozmýšľajte nad kurzom PADI Bubblemaker. Zábavný program, dobre prispôsobený pre neposedov, ponúkajú napríklad potápačské centrá 7SEAS na Gili Air alebo Manta Dive na Gili Trawangan.
Za pol dňa sa mladí potápači naučia správne dýchať, čistiť vodu z masky a urobia jeden alebo dva skúšobné ponory hlbšie ako dva metre. Ak sa to vášmu dieťaťu zapáči, vráťte sa po dvoch rokoch po jeho prvý certifikát a zapíšte ho na kurz Junior Open Water Diver, ktorý môžu absolvovať deti od 10 rokov.
Za mystikou: socha Krista z priepastiKde: Taliansko, neďaleko Janova
Kedy: od konca marca do októbra
Do zálivu San Fruttuoso na Talianskej riviére sa dá dostať len loďou alebo pešo, ale námaha stojí za to. Na pláži na úpätí strmého kopca stojí katolícky kláštor z bieleho kameňa. A pod vodou sa v hĺbke 17 metrov nachádza socha Ježiša Krista s rukami zdvihnutými k nebu.
Sochu postavili v roku 1954 na pamiatku jedného z priekopníckych talianskych potápačov Daria Gonzattiho, ktorý na tomto mieste zomrel. Socha sa nazýva „Kristus z priepasti“ a ponáranie k nej sa stalo akýmsi druhom púte a dôvodom na premýšľanie o večnosti.
Ďalším plusom tohto miesta pre našinca je, že do Talianska nemusíte cestovať dlho a patrí tak medzi najlepšie lokality na potápanie v Európe.
Plávanie so žralokmi: ostrov SipadanKde: Malajzia, Sabah
Kedy: celoročne, ale najlepšie obdobie je od apríla do decembra
Keď príde reč na Sipadan, každý potápač uznanlivo pokýve hlavou. V okolí tohto vulkanického ostrova v malajzijskom štáte Sabah vyrastajú nádherné koralové útesy a žije tu nespočetné množstvo morských obyvateľov. Môžete tu stretnúť útesové žraloky, korytnačky a tisícky druhov rýb. Vydajte sa na výlet loďou a obdivujte raje či chobotnice.
Toto miesto je aj rajom pre tých, ktorí sa radi potápajú v jaskyniach. Okrem ľudí v nich stretnete aj korytnačky, či už živé, alebo ich kostry.
Najúchvatnejším miestom je však 600 metrov hlboký útes pod vodou, do ktorého vhupnete len desať krokov od brehu.
Potápanie vo vraku: Abu NuhasKde: Egypt, Hurghada alebo Sharm el-Sheikh
Kedy: po celý rok, ale najvhodnejší čas je apríl – jún a september – november
Egypt je jednou z našich najobľúbenejších a najdostupnejších a lokalít na potápanie. Málokto z bežných turistov však pozná útes Abu Nuhas v Egypte, ktorý patrí medzi najlepšie miesta na svete pre vrakové potápanie. Ukrýva sa v Gubalskom prielive, len 30 km od známeho letoviska Hurghada. Miesto je nebezpečné a dôkazom toho je aj cintorín lodí na dne.
Jednou z nich je aj loď Carnatic, ktorá viezla pasažierov a zlato v hodnote 40 000 libier zo Suezu do Bombaja v roku 1869. Narazila na útes a kým čakala na pomoc, neočakávane sa rozlomila na dve časti. Ďalšou je napríklad vrak lode Thistlegorm, ktorú si pamätáte z filmu Jacquesa-Yvesa Cousteaua „Svet ticha“.
ZáverV našich zemepisných šírkach nás čakajú dlhé mesiace zimy. Oživte si chladné dni a prestriedajte zimné športy s vodnými. Na miestach, kde je večné leto, na vás čakajú tie najkrajšie pláže s úžasným podmorským svetom.
Ema Bazhaykin, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO