Pracovný pohovor je iba malý krôčik k tomu, ako dosiahnuť svoju vysnívanú prácu. Často však zabúdame na jednu vec : pracovné pohovory nie sú otvorenou pozvánkou do zamestnania, ale výzva, v ktorej musíme ukázať to najlepšie v nás. Iba na základe tohto sa ti môže podariť získať pracovné miesto.
Už si prečítal asi mnoho článkov s témou pohovoru, ale čo rozprávať pokiaľ ideš na pohovor v danom odbore úplne prvýkrát a nemáš žiadnu prax?
Nazbieraj cenné informácie
V prvom rade je potrebné nájsť si čo najviac informácií o prostredí, v ktorom chceš pracovať. Taktiež dôležité je prečítať si o pozícii, o ktorú sa zaujímaš. Keďže si v danom odbore úplný nováčik, musíš prinajmenšom vedieť aspoň čo práca obnáša. Ukázať, že ieš byť pracovitý, rád sa učíš nové veci a nerobí ti problém všetko sa od základov naučiť, dokonca i vo voľnom čase.
Tvoje bývalé zamestnania
Je veľmi dôležité spomenúť skúsenosti z bývalých zamestnaní alebo brigád. Zamestnávateľ nemusí nutne hľadať niekoho, kto má za sebou polovicu života praxe, môže hľadať niekoho na stáž, novú krv. Tu je tvoja šanca. Porozprávaj o zážitkoch zo svojho bývalého zamestnania a nezabudni spomenúť všetky pozitívne okamihy.
Ani brigáda nie je na škodu. Dokazuješ ňou, že už od mladého veku ti práca nie je cudzia a rád sa učíš. Okrem toho, uz od týchto okamihov si mohol budovať svoje silné stránky, akými môžu byť: komunikatícnosť, samostatnosť alebo práca v kolektíve, ...
Počas hľadania práce sa snaž ešte viac
Pokiaľ ťa ešte len čaká hľadanie práce a ideš rozposielať životopisy, zapracuj na sebe vopred. Napríklad navštív semináre, sprav si niekoľko odborných testov alebo kurzov, zlepši ši cudzie jazyky a nauč sa nové programy. To všetko môžeš neskôr pridať do životopisu a preukážeš tým, že naozaj na sebe pracuješ.